A társasházakban leggyakrabban előforduló bűncselekmények

A hazai ingatlanállomány 4 155 681 lakásból áll, melynek a 40 százaléka, több mint 1,6 millió lakás társasházakban található. Cégünk több mint 600 társasházban biztosítja a biztonsági kamerás megfigyelést, sok helyen távfelügyelettel kiegészítve. Minden évben statisztikát készítettünk a leggyakrabban előforduló adatmentési kérelmekre vonatkozóan. Mostani írásunkban bemutatjuk a társasházakban leggyakrabban előforduló szabálysértés, illetve bűncselekmény elkövetési módokat.

Rongálás

A társasházakban történő rongálásoknak legtöbbször a liftek esnek áldozatul. A jobbik eset, ha csak összefirkálják!  Sok esetben számolnak be a közös képviselők és a gondnokok is, hogy az elkövetők éles eszközzel bele karistolnak különböző motívumokat a lift fém és fa szerkezetébe. Előfordul olyan eset is, hogy a lift vezérlőpanelének üveg részét törik be a tettesek és ettől használhatatlanná válik a felvonó eszköz, amivel súlyos pénzügyi problémát okoznak a társasházak számára. Mellette a lakók is bosszankodnak, mert nem használhatják a liftet a javítás végezetéig.

Hogyan lehet a rongálást megelőzni vagy a számukat csökkenteni?
Napjainkban már számos igazán jó minőségű liftbe telepíthető kamera létezik, aminek beépítésével csökkenthető a rongálások száma (visszatartó ereje van). A rögzített felvételek segítségével a legtöbb esetben beazonosítható az elkövető.

Betörés, magánlaksértés, lopás

Az ember egyik legszörnyűbb rémálma az, hogy arra ér haza, hogy a lakása vagy a tárolója ajtaját felfeszítették, az ingóságainak, értékeinek pedig lábakélt. A legtöbb esetben, amivel találkoztunk egy közös pont volt: a lépcsőházon keresztül törték fel az ingatlant. A nem megfelelően biztosított ablakoknál és ajtóknál gyakran egy hagyományos csavarhúzó is elegendő, hogy pillanatok alatt kinyissák őket. Tapasztalataink alapján a betörők fő támadási pontja a bejárati ajtón keresztül való behatolás. Míg napjainkban az egyes bűncselekmény típusok, mint például a gépkocsi feltörések gyakorlatilag töredékére csökkentek, a lakásbetörések továbbra is magas arányban fordulnak elő, mint ahogyan azt a statisztikánk is igazolja. A legtöbb betörés a hosszú hétvégéken történik, sokan döntenek úgy, hogy kiszakadnak a hétköznapokból, és elutaznak néhány napra. Rendőrségi statisztikai adatok alapján ilyenkor átlagosan 17 százalékkal megemelkedik a betörések száma. Fontos tudni, hogy betörés esetén csak akkor térítenek a biztosítók, ha a lakás védettsége legalább a minimális mechanikai védelem követelményeinek megfelel.

 

Testi sértés, garázdaság, rablás

Amióta a koronavírus az életünk részévé vált, kialakult egy általános feszültség a légkörben. A bezártság következtében könnyebben alakultak ki stresszes helyzetek és viták. Az emberek többet nyúlnak otthon az alkoholos üvegek felé, mindezt azért, hogy kicsit oldják a feszültségüket. Sajnos az emberek a feszültségüket rongálással is levezetik, ami persze nem egy előre eltervezett dolog, de ettől még jelentős károkat okozhat a társasház vagyonába. Sajnos a testi sértés egyik legelterjedtebb formája a rablás. Az utolsó időben egyre többet tapasztaljuk mi is, hogy a kültéri kamerák megjelenésével a rablások a társasházak folyosóira és a bejárati ajtók előterére koncentrálódnak. A rablók tudják, hogy melyik házakban található már biztonsági kamera és pontosan azokra a társasházakra fókuszálnak, ahol ilyen jellegű megfigyelő rendszerek nincsenek telepítve.

Gépjármű rongálás

Kulccsal ejtett karcolás az autón, letört visszapillantó tükör vagy megrongált karosszéria elem. Nincs annál bosszantóbb amikor reggel munkába igyekezve vesszük észre, hogy az autónknak nekimentek, megrongálták. Sajnos a tapasztalataink azt mutatják, hogy az elkövetők inkább a könnyebb utat választják és gyorsan elmennek a helyszínről.  Mindig javasoljuk, hogy lehetőségeinkhez mérten próbáljanak megfelelő, akár megfigyelt területen fekvő parkolóhelyet választani.

 Szemét

A Társasházban élők joggal háborodnak fel, ha a háznak súlyos összegeket kell fizetniük csak azért, mert ismeretlenek a szemetesük mellé pakolják le illegálisan a szemeteket. Sajnos egyre többen teszik ezt, mondván majd megoldja valaki… Igen, előbb utóbb valaki elviszi. Nem ingyen, mert mindenki más fizeti meg. Olyan közös pénzből, ami mehetett volna jobb célra is. Takarításra, növények ültetésére, egyébre. Döbbenetes önzőség és felelőtlenség. Valóban rendben van, ez az elfogadott norma? De hogyan lehet a felelőtlen lakóval megfizettetni a hulladék elszállítását. Számos megoldás létezik már ezeknek az embereknek a beazonosítására. A 2022-es év folyamán több cikkünkben is foglalkozunk majd ezzel a jelenséggel.

Biciklilopás

Miért tartozik a biciklilopás a kiemelt bűncselekmények közé? Az eltulajdonított kerékpárokat gyorsan lehet értékesíteni a használt internetes oldalakon keresztül mivel nem szükséges igazoló okmány az értékesítéséhez. Számos esetről tudunk, hogy a ház előtti tárolóból, a ház pincéjéből vagy épp a biztonsági ráccsal leválasztott részről tűnik el a bicikli. Ezeknek a bűncselekményeknek a megakadályozására több társasház is hozott már intézkedéseket. A legtöbben a lakók tájékoztatását emelték be a megelőzési programban, mások biztonsági megfigyelőrendszerrel védik az adott területet. Több megoldás is létezik, amelyeket elkövetkezendő cikksorozatunkban megosztunk majd az olvasókkal.

 

Az MNS védelem Kft csapata úgy döntött, hogy cikk és videó sorozatot indít, amiben felhívja a figyelmet a társasházakban előforduló bűncselekményekről.

Ha értesülni kíván ezekről az írásokról és videókról, akkor kövesse az MNS Védelem Kft. youtube csatornáját

Vigyázzanak magukra és környezetükre!
MNS Védelem Kft. csapata

2022-03-22T18:50:50+00:00

Hova küldhetjük a PDF-et?

1 percen belül küldjük az anyagot (teljesen díjmentesen)