Akkor most mégis kamerázható a közterület?

Eddig alapvető szabály volt, hogy a kamera rendszer kizárólag magánterületen használható jogszerűen. Közterületen kizárólag a rendőrség és a közterület-felügyelet üzemeltethetett kamerás megfigyelő rendszert, térfigyelő kamerát. A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) nemrégen mégis hozott egy határozatot, amelyben bizony feltételekkel, de engedélyezte egy vállalkozásnak a közterület megfigyelésesét. Mostantól a kameráinkat akkor jogszerűen irányíthatjuk a közterűre? Aktuális hírlevelünkben ennek jártunk utána.

A hatóság gyakorlata

A NAIH eddig több eljárásban állapította meg, hogy magánszemély által elhelyezett és üzemeltetett kamera felhasználásával folytatott adatkezelés a GDPR hatálya alá tartozik, ha nem minősül háztartási adatkezelésnek. Megállapította azt is, hogy nem tekinthető kizárólag személyes vagy otthoni tevékenység keretében végzett (háztartási) adatkezelésnek az a vagyonvédelmi célú kamerás megfigyelőrendszerrel végzett kezelés, amely az azt végző személy magánszféráján kívülre irányul.

A fentiekkel ellentétesen, nemrégiben jelent meg a Hatóság NAIH-3734-15/2023. ügyszámon kiadott határozata, amely részlegesen engedélyezi a közterület megfigyelését egy vállalkozás számára.

 Röviden összefoglalva az alábbi megállapítás került a határozatba:

Egy üzlet utcafrontján két kamera került elhelyezésre, amelyek az ingatlan előtti járdát, kis részben a két szomszédos ingatlan előtti járdát és a közút és a járda közötti, parkolásra alkalmas területet, valamint a közút egy részét figyelték meg. A szemben lévő lakó feljelentést tett a rá irányuló kamerák miatt.

A Hatóság az eljárás folyamán elfogadta a kamerarendszer üzemeltetőjének érvelését, mely szerint a rendszer használatán kívül nincs más lehetőség a biztonság megteremtésére., A kép- és videófelvételek rögzítése nélkül nem lehet rekonstruálni utólag egy rendkívüli esemény vagy bűncselekmény során történteket.  A Hatóság még a kerületi Rendőrkapitányságot is megkereste, hogy bűnügyi statisztikai adatokat szolgáltasson, hogy dönteni tudjon a kamerarendszer útján megvalósuló adatkezelés jogszerűségéről.

Végül arra a döntésre jutott, hogy indokolt esetekben az ingatlan határán túlnyúló sávra – így közterületre – is kiterjeszthető a kamerák használata azzal, hogy az csak a legszükségesebb területre korlátozódjon. A Határozat külön kiemelte, hogy vannak esetek, amikor az elkövetők az utcán, a bolt előtt takarják el az arcukat, így követve el a bűncselekményeket, és ezen cselekmények rögzítése nagy mértékben elősegíti a felderítés sikerességét.

A Határozat nem azt jelenti, hogy innentől kezdve mindenki törvényesen kamerázhatja a közterületet, de egy jól megalkotott adatkezelési szabályzattal lehetőség nyílik bizonyos közterületek megfigyelésére. Ehhez viszont az alábbiak betartása feltáétlenül szükséges:

Minden esetben jelölje meg az adatkezelés jogalapját;

  • a kamerás megfigyelés megfelelő érdekmérlegeléssel alátámasztott jogos érdekeik érvényesítéséhez szükséges.
  • valós közbiztonságot fenyegető helyzetnek kell lennie a kamerarendszer használatának

A hatóság mindezek hiányában könnyen arra a megállapításra juthat, hogy a kamerás megfigyelés (vagyis a kamerák látószögében elhaladó érintettek személyes adatainak kezelése) megfelelő jogalap nélkül történik.

A hatósági előírások alapján kamerás megfigyelés esetén az adatkezelőnek az alábbi tájékoztatási kötelezettségeknek kell eleget tennie:

  • A kamerás megfigyelés esetén jól látható helyen, jól olvasható figyelemfelhívó jelzést kell elhelyezni az elektronikus megfigyelőrendszert alkalmazásáról.
  • Szükséges adatkezelési tájékoztatót közzétenni. A tájékoztatónak többek között tartalmaznia kell a megfigyelés célját, az adatkezelés jogalapját, az üzemeltető személyét, a felvételek tárolásának időtartamát, az adatok megismerésére jogosult személyek körét, és az érintettek jogaira és e jogok érvényesítésének módjára vonatkozó szabályokat.

Amennyiben el szeretné készíteni vagy frissíteni kívánja adatkezelési tájékoztatóját, adatvédelmi szabályzatát, vagy szakmai segítségre van szüksége az érdekmérlegelési teszt elkészítéséhez, forduljon hozzánk bizalommal. Vegye fel velünk a kapcsolatot az info@mnsvedelem.hu e-mail címen vagy honlapunkon keresztül!

Üdvözlettel:

MNS Védelem Kft csapata

 

2024-04-02T09:32:09+00:00

Hova küldhetjük a PDF-et?

1 percen belül küldjük az anyagot (teljesen díjmentesen)