Biztonsági rács használata a társasházban

A biztonsági rács használatának előnyei

  • Megnöveli a lakásba történő behatolási időt.
  • Biztonsági érzetet nyújt a lakó számára.
  • Elriasztó hatása van a bűnözők felé.

A biztonsági rács hátrányai

  • Közvetlenül az ajtó elé szerelt biztonsági rács tűz és katasztrófa esetén életveszélyes lehet.
  • A rosszul választott zárbetét miatt hamis biztonsági érzetet ad.
  • A tűzoltóság bírságot szab ki és a rács leszerelését kezdeményezi, ha akadályozza a tűzoltó eszközökhöz történő bejutást.

Hogyan szereltessük fel a biztonsági rácsot?

Mielőtt biztonsági rácsot szereltetnénk fel egy társasházban, gondoljuk végig a következőket:

  • Pontosan hova szeretnénk a biztonsági rácsot beépíteni (közvetlenül az ajtó elé vagy egy részt szeretnénk leválasztani). Közvetlenül a rács elé helyezett ajtóhoz nem kell engedély. Azonban egy kisebb rész lekerítéséhez már ki kell kérni a közös képviselő állásfoglalását. Ez halmozottan igaz abban az esetben, ha egyszerre 2 vagy 3 lakás tulajdonosa úgy dönt, hogy egy folyosó részt szeretnének lezárni.
  • Mindig úgy kell a biztonsági rácsot telepíteni, hogy az menekülő utat ne zárja el és a tűzvédelmi eszközökhöz történő hozzáférést ne akadályozza.

Milyen esetben kaphatunk tűzvédelmi büntetést egy biztonsági rács miatt?

  • Biztonsági rácsot nem telepíthetünk olyan helyre, amely akadályozza a tűzjelzőhöz, tűzoltó készülékhez, tűzcsaphoz történő bejutást.
  • Biztonsági rácsot nem telepíthetünk olyan helyre, amely akadályozza a hő és füstelvezetőhöz történő bejutást.
  • Biztonsági rácsot nem telepíthetünk olyan helyre, amely akadályozza a szellőző rendszer és tűzvédelmi kapcsolóhoz történő bejutást.

Tippek a biztonsági rácsok használatához

  • Mikor a lakásban tartózkodunk, akkor ne zárjuk magunkra kulcsra a rácsot és a bejárati ajtót egyszerre. Bármilyen probléma adódik, nem tudunk kimenekülni a lakásból és a bejutást is megnehezítjük.
  • A biztonsági ajtót, a biztonsági rácsot kizárólag akkor zárjuk be egyszerre, ha elmegyünk otthonról és senki nem tartozódik a lakásban.
  • A biztonsági rácshoz érdemes minőségi tollszárú kulcsos zárbetétet használni.
  • A biztonsági rácshoz minden esetben érdemes a gondnoknál elhelyezni egy kulcsot, arra az esetre, ha baj történik. Így könnyebbé tesszük a bejárati ajtóhoz történő hozzáférést.
  • Találkoztunk már olyan esettel, hogy valaki a lakása előtt található részt leválasztotta a többi lakáshoz tartozó villanyszekrénnyel együtt. Ilyen esetben érdemes minden lakónak (akinek a villanyórája abban az elektromos szekrényben található) és a gondnoknak is kulcsot biztosítani a biztonsági rácshoz.
  • A biztonsági rácsot minden esetben olyan céggel készíttessük, aki megbízható és megfelelő referenciákat tud felmutatni.

Írásunk végéhez közeledve egy munkatársunk személyes megtörtént tapasztalatát szeretnénk megosztani, amely bemutatja, hogy miért érdemes megfogadni az általunk leírtakat.

Panellakásban élek a családommal már közel 15 éve. Néhány évvel ezelőtt éjjel fél kettő körül arra ébredtem, hogy valaki segítségért kiabál. Azt hittem, hogy valahol szól a tévé. Próbáltam visszafeküdni, de a segélykiáltások nem maradtak abba. Felkeltem és kerestem, hogy milyen irányból jön a hang. A lakásból kimenve becsengettem a szomszédokhoz. Egyikük sem kiabált. Lejjebb mentem egy szintet, de ott már nem lehetett nagyon hallani a segélykiáltásokat. Majd egy emelettel feljebb megtaláltam a hang forrását. Nem tudtam bejutni a bejárati ajtóhoz, mert két méterrel az ajtó előtt egy biztonsági rács zárta el az utamat. Értesítettem a gondnokot, aki hiába érkezett meg, kulcs nem volt nála (később kiderült, hogy a lakó a rács felszerelése után nem adott senkinek kulcsot a biztonsági rácshoz). Ezek után a gondnokkal közösen már értesítettük a rendőrséget és a tűzoltókat is. Körülbelül 2 órás megfeszített munkába telt a tűzoltóknak a bezárt biztonsági rácson és a kétzáras biztonsági ajtón keresztül bejutni a lakásba. Ott megtaláltak egy idős nénit, aki egyedül élt. Később kiderült, hogy a néni este tíz óra felé megcsúszott, elesett és combnyaktörést szenvedett. Hajnal négy óra körül vitte el a mentő, de szerencsére nyolc héttel később már újra találkoztunk vele.”

Véleményünk szerint a biztonsági rács egy hatékony vagyonvédelmi eszköz, de érdemes figyelni a megfelelő használatára is. Reméljük, hogy írásunkkal sikerült olyan információkat átadni, ami hasznos lehet biztonsági rácsok beépítéséhez egy társasházban.

Vigyázzanak értékeikre és környezetükre!
MNS Védelem Kft. csapata

 

 

2021-03-11T08:17:25+00:00

Hova küldhetjük a PDF-et?

1 percen belül küldjük az anyagot (teljesen díjmentesen)