Biztonságot ad, vagy megfigyel minket?

A térfigyelő kamerák jelenléte sokak számára a biztonságot jelenti, másoknak pedig az állam mindenhová elkísérő szemeit. A kormány új törvénye miatt az eddig egymástól függetlenül kezelt kamerákat egyetlen rendszerbe kötik be, a felvételek tárolási és felhasználási feltételeit pedig kiterjesztik. Aktuális hitlevelünkben azt nézzük meg, hogy ezek a kamerák mit láthatnak egyáltalán, és hogy az új szabályozás adhat-e okot az aggodalomra, vagy tényleg pusztán a még biztonságosabb élet megteremtése a cél.

A belügyminiszter egy salátatörvényt nyújtott be a magyar Országgyűlésnek, amelyben módosította a térfigyelőkamerák által rögzített felvételek összekötésének és tárolásának feltételeit. Ezzel a módosítással a törvény jelentősen megemeli a rendőrségi és a közterületfelügyeleti kamerák tárolási idejét, a bankbiztonsági kamerák felvételeinek integrálásával magánmegfigyelést kever közcélúval, emellett ad a közútkezelőknek egy biankó felhatalmazást kamerák telepítésére. Ez az elképzelés pedig ellentétes az Alaptörvénnyel és az uniós adatkezelésről szóló új szabályozással, a GDPR-ral is.

Kameratípusok

A térfigyelő kameráknak számos típusa létezik attól függően, hogy hol, milyen célból és milyen optikával használják őket. Ezeket a paramétereket törvényben szabályozzák, így megkötik, hogy hova lehet őket felszerelni, mekkora szöget láthatnak be és milyen magasságban. Az alábbi interaktív felületen azt mutatjuk be, hogy az egyes kamerák a különféle optikákkal hány fokos szögben mit látnak.

 Box kamerák

A legrégebb óta használt, ezért legelterjedtebb típus. Nevét az alakjáról kapta. Moduláris felépítésű, gyárilag nem rendelkezik optikával. A megfigyelt területhez alkalmazkodva bármilyen látószögű objektívval szerelhető. Jellemzően beltéri használatra alkalmazzák.

Dome kamera

A kupola formájú házáról elnevezett kamerát elsősorban mennyezetre szerelik. Cserélhető objektívjét a megfigyelt területre állítva rögzítik, pásztázásra nem alkalmas.

 Speed dome kamera

Kinézetre hasonlít a dome kamerákhoz, de ezek az eszközök távolról irányítva forgathatók, dönthetők és még zoomolásra (nagyításra) is alkalmasak. A kézi irányítás mellett előre beprogramozott útvonalon is képes pásztázni.

Bullet kamera

Kis méretű, olcsó, töltényhüvely (bullet) formájú kamera. Elemei nem cserélhetők. Általános megfigyelési feladatokra használható. Olcsósága miatt népszerű modell.

 

 

A biztonságunkat szolgálja vagy az állandó megfigyelésünk feltételeit teremti meg?

A közcélt, közérdeket szolgáló kamerák száma országszerte 25-30 ezer, a bankok, pénzintézetek kameráinak száma pedig 10 ezres nagyságrend lehet. Budapesten nehéz megbecsülni a térfigyelőkamerák számát. A nyilvánosan elérhető, továbbá az általunk az önkormányzatoktól kikért adatok szerint a rendőrség, a Fővárosi Közterület-felügyelet és az önkormányzatok közterületfelügyeletei által üzemeltetett kamerák száma közel 2500, de sajnos nem minden önkormányzat válaszolt a közérdekű adatigénylésünkre.

A kamerák telepítésével sokszor az is probléma, hogy nem tudni, vagy nem egyértelmű, milyen szakmai és kriminológiai szempontok szerint helyezik el őket oda, ahová. Az önkormányzatok gyakran büszkén adnak hírt arról kiadványaikban, hogy hány kamerát telepítettek, és hányat terveznek a következő években, ezt pedig az állampolgárok biztonságával és a bűnüldözés szükségességével indokolják. Ez sokszor jól jöhet még az önkormányzati választásoknál, sőt, kampánytémává is válhat, hiszen nincs olyan állampolgár, aki ne szeretne még biztonságosabb kerületben, környéken lakni. Ugyanakkor az új törvény olyan lehetőségeket ad az állam kezébe, amellyel nem csupán a biztonságunk, hanem az állandó megfigyelésünk feltételeit is megteremti.

Üdvözlettel:

MNS Védelem Kft. csapata

2023-07-05T10:21:58+00:00

Hova küldhetjük a PDF-et?

1 percen belül küldjük az anyagot (teljesen díjmentesen)