Bűncselekmények a társasházban

Rongálás

Sokan úgy gondolják, hogy a társasházakban elkövetett rongálások a szabálysértés kategóriába tartoznak. Sajnos ők tévednek. Abban az esetben, ha egy ember a társasház vagyontárgyát megsemmisíti vagy megrongálja, az a Btk 371 paragrafusának alapján akár szabadságvesztésre is ítélhető. A rongálás alatt több dolgot említhetünk. Ilyenek például:

  • A társasház liftjének megrongálása.
  • A társasházban lévő bejárati ajtók és beléptető rendszerek megrongálása.
  • A ház külső és belső falainak festékkel történő lefújása.
  • A ház kamerarendszerének megrongálása.
  • A házhoz tartozó helyiségekben történő szándékos károkozás.
  • A társasházban szándékosan elkövetett gyújtogatás.

Rablás

Sajnos a térfigyelő kamerák térnyerésével a rablások a közterületekről a társasházak lépcsőházaiba kerültek át. Itt is azokat a házakat kedvelik a bűnözők, ahol tudják, hogy nincs biztonsági kamerarendszer.  Tipikus bűncselekmény a lefogásos rablás mellett a nyakból kitépett ékszer. Ezeket a bűnözök szinte másodpercek alatt hajtják végre és utána nagyon gyorsan távoznak a helyszínről. Hogyan kerülhetjük el, hogy ne legyünk áldozatok?

  • Mindig nézzük meg, hogy kivel megyünk be együtt a házba.
  • Ha olyan idegen várakozik velünk a liftre, aki nem szimpatikus számunkra, akkor várjuk meg a következő liftet.
  • Mikor bemegyünk a társasház ajtaján, mindig csukjuk be magunk mögött az ajtót.
  • Ha egy idegen várakozik velünk a liftnél és van a házban biztonsági kamera, akkor álljunk úgy, hogy a kamera jól lásson minket.
  • Ha van rá mód a komolyabb értékű nyakláncot próbáljuk elfedni.

Pince feltörés

A pince feltörés régebben volt divat. Napjainkra már csökkenő tendenciát mutat. Sokan úgy gondolják, hogy a társasházak pincéiben szinte semmi érték nincs. Sajnos a gyakorlatban nem ezt tapasztaljuk. Az autógumiktól kezdve, a bicikliken, rollereken át a márkásabb babakocsiig minden megtalálható egy társasház pincéjében. Ráadásul ezeknek a helyiségeknek a biztonságossá tételére kevesebb figyelmet fordítanak az emberek. A legtöbb esetben egy egyszerű alacsonyabb árfekvésű lakattal próbálják a bent lévő értékeket védeni a tulajdonosok. Javaslatunk a pince feltörések ellen. Ha pince tulajdonosok vagyunk, akkor egy magasabb besorolású MABISZ által minősített lakatot érdemes használni. Ha zárral rendelkezik az ajtó, akkor egy tollszáras zár vagy egy fúrásbiztos zárbetét használata javasolt.

Lopás

A lopás számos típusával találkozhatunk egy társasházban. A rácson keresztül eltulajdonított lábbelik és ruhaneműk mellett a kint hagyott babakocsik, biciklik és egyéb tárgyak eltulajdonítása igen gyakran előfordul. Vannak esetek, mikor az elzárt biciklitárolóból tűnnek el a lakók által vásárolt kerékpárok vagy babakocsik. Ilyenkor az egyszerű zárat a bűnözők eltörik és a bent lévő értékesebb tárgyakat el is viszik azonnal. Megoldás ezen lopások számának csökkentésére egy biztonsági kamerarendszer, amely figyeli a folyosókat és a bejárati ajtókat. Az ilyen jellegű megfigyelő rendszereket nem szeretik a bűnözök és ha tehetik messziről elkerülik a helyet.

Betörés

Számtalanszor halljuk vagy olvashatjuk a hírekben, hogy betörés volt adott településen társasházakban. A betörést a legtöbb esetben terepszemle előzi meg. A bűnözök, megfigyelik a lakok napirendjét, illetve, hogy mikor tartózkodnak otthon. Árulkodó jelek lehetnek a teli postaládák, a nyitott biztonsági rácsok, a lakás előtt hagyott ruhaneműk, lábbelik és használati tárgyak.  A terepszemle alkalmával az ajtót, zárakat és egyéb biztonsági berendezéseket is felmérik. Ha a behatolás gyorsan és kisebb zajjal megoldható és nagyobb értéket sejtenek a lakásban a betörök,  akkor meg fog történni a bűncselekmény. Mit lehet tenni ennek az elkerülésére?

  • Mindig ürítsük ki a postaládánkat. Ha nyaralni megyünk, akkor kérjük meg a szomszédot, hogy tegye meg helyettünk.
  • Ha van rá mód és lehetőség, akkor egy komolyabb Mabisz által elfogadott biztonsági ajtót építsünk be bejárati ajtónak.
  • Alacsonyabb jövedelemmel rendelkezőknek is ajánlatos egy komolyabb zárbetét (savazás mentes, fúrásmentes) beépítése a bejárati ajtóba.
  • Ne engedjünk be idegeneket a lakásba és nyilvános helyen ne beszéljünk a lakásban található értékekről.
  • A közösségi médiában ne osszunk meg a lakásban készült fotókat.

A fenti bűncselekmények számának csökkentése néhány biztonságtechnikai elem beépítésével megvalósítható. A klasszikus biztonsági kamerarendszer mellett érdemes egy komolyabb beléptetőrendszert és élő video távfelügyeltet is telepíteni a társasházba.

Vigyázzanak magukra és értékeikre!

MNS Védelem Kft.

 

 

 

2021-06-28T11:23:06+00:00

Hova küldhetjük a PDF-et?

1 percen belül küldjük az anyagot (teljesen díjmentesen)