Gazdasági válság, megélhetési bűnözés! Hogyan védhetjük meg értékeinket?

A közgazdász szakemberek előrejelzése szerint elég komoly gazdasági válság előtt áll a világ és Magyarország is. Az árak folyamatos emelkedésével egyre kevesebb jövedelemből kényszerülnek az emberek megélni. Sajnos azt pedig mi tudjuk igazán, hogy ez a bűncselekmények számának növekedését hozza magával. Milyen típusú bűncselekmények növekednek? Hogyan védhetjük meg az értékeinket egy társasházban? Mostani írásunkban erről szeretnénk néhány hasznos gondolatot megosztani.

Milyen típusú bűncselekmények növekednek meg egy válság idején?

Sajnos a pénztelenség elég gyorsan bűnözővé tudja formálni azt az embert is, aki önmagában tisztességes életet él. A megélhetési bűnözést mindig az elszegényedés hívja életre. Egy válság idején az alábbi bűnesetek száma növekszik meg egy társasházban és annak környezetében.

  • Betöréses lopás
  • Klasszikus lopás
  • Erőszakos rablás
  • Pince feltörés
  • Gépjármű feltörés és lopás
  • Biciklitároló feltörés
  • ”Házaló” kereskedők

Hogyan védekezhet a társasház a bűncselekmények ellen?

Pince feltörés

A tolvajok számára a társasházban található pincék mindig is könnyű prédának bizonyulnak. Gyenge zárak, komolyabb értékek (biciklik, autógumik, rollerek, szerszámok stb.), amelyeken gyorsan, szinte nyomtalanul túl lehet adni. Jellemző, hogy ezek a területek kamerák nélkül megfigyeltek és szinte alig van mozgás. A tolvajok ezt könyörtelenül kihasználják és képesek rövid időn belül egyszerre több pincét is kirámolni. Mit lehet ellenük tenni?

Szakmai tipp:

  • A pincéknél is érdemes a MABISZ által elfogadott lakatot vagy zárbetétet használni.
  • A lakóknak érdemes ellenőrizni a pincelejáratot, hogy az nem maradjon nyitva.
  • Technika eszközként a pince lejárót figyelő biztonsági kamera alkalmazása is javasolt a társasházak részére.

Biciklitároló feltörés

Itt szinte szóról szóra leírhatnánk azt, ami pince feltörésnél jellemző. A különbség talán annyi, hogy itt nagyobb a mozgás és így a tolvajok olyan helyeket választanak, ahol nincs biztonságtechnikai rendszer a házban. Mit tehetünk a biciklitároló feltörés ellen?

Szakmai tipp:

  • A biciklitároló ajtaját érdemes a MABISZ által elfogadott lakattal vagy zárbetéttel védeni.
  • Ha idegeneket látunk ólálkodni a tároló környezetében, kérdezzük meg, hogy mit keres az adott illető. Ha ilyenkor összezavarodik, az már felettébb gyanús.
  • A biztonsági kamera, amelye a teret pásztázza, lehet egy jó opció még a biciklitároló védelmére.

Erőszakos rablás

Az erőszakos rablások nagy részét olyan társasházakban követik el a bűnözők, ahol nincs biztonsági kamerarendszer. Általában olyan idős egyedülálló embereket támadnak meg, akik szemmel látható helyeken nagy értékű ékszert (pl: gyűrű, nyaklánc, fülbevaló, karkötő stb.) viselnek. Sok esetben már az utcán kifigyelik az áldozatot és megvárják, amíg bemegy a házba és utána mennek, és ott hajtják végre a rablást. Mit tehetünk az erőszakos rablások ellen?

Szakmai tipp:

  • Ne viseljünk az utcán nagy értékű ékszereket, mert könnyen áldozattá válhatunk.
  • Mikor bemegyünk a lépcsőházba, mindig csukjuk be magunk mögött az ajtót.
  • Idegenekkel ne szálljunk be a liftbe, inkább mondjuk azt, hogy a következőt megvárjuk.

Hogyan védekezhetnek a lakástulajdonos a bűnözők ellen?

A válság idején két bűncselekmény típus erősödik meg, ami a lakások és a benne élők ellen irányul.

Tolvajok, akik kereskedőknek adják ki magukat

Sajnos a válság idején megnő a száma a ”házalóknak”. Rájuk érdemes odafigyelni, mert általában többen járnak és kereskedőknek adják ki magukat és bebocsájtást kérnek a lakásokba. Amíg az egyik ember lefoglalja a lakás tulajdonosát, addig a másik felméri a terepet és az értékes tárgyakat eltulajdonítja. Hogyan előzhetjük meg a lopást ilyen esetekben?

Szakmai tipp:

Ha házalók kérnek bebocsájtást otthonunkba, akkor ne engedjük be őket a lakásba. Nézzük meg a portékát és a tetszik, akkor a lakás ajtót becsukva számoljuk ki a szükséges összeget és után adjuk át. Így elkerülhető, hogy a lakásunkból értékek tűnjenek el.

Betöréses rablás

A betöréses rablást mindig egy komoly terepmunka előzi, meg a betörök részéről. Megfigyelik a lakásban lakók életrendjét (hányan élnek a lakásban, mikor mennek el otthonról, mikor érkeznek haza, közösségi média jelenlét stb.) és annak megfelelően hajtják végre a betörést. Olyan lakásba, ahol komolyabb biztonsági felszerelés található (biztonsági rács, komoly biztonsági ajtó, riasztó stb.) kizárólag, akkor kerül sor betörésre, ha a rablók pontosan tudják, hogy nagy érték található odabent. Általánosságban olyan lakást választanak, ahova gyorsan és kisebb erőfeszítéssel is be tudnak hatolni. A rablók kerülik azokat a házakat, ahol lépcsőházi és emeleti kamerarendszer is működik. Hogyan csökkenthetjük a betörés kockázatát egy lakásban?

  • A MABISZ által elfogadott biztonsági ajtók használatával.
  • Olyan tollszáras vagy speciális technológiával készült zárbetétek használatával, amit a MABISZ is elismer.
  • Biztonsági rácsok használatával.
  • Lakásriasztó használata távfelügyelettel kiegészítve.
  • A társasház részéről az emeleti biztonsági kamerarendszerek telepítésével.

Rövid összefoglaló

A gazdasági válságok velejárója a megélhetési bűnözés számának növekedése. Ez több formában jelenik meg egy társasházban és az ott élők lakásában. Elég csak a pincefeltörésekre, erőszakos rablásokra és a lakásbetörésekre gondolni. Mostani írásunkban megpróbáltuk a leginkább érintett területekre felhívni a figyelmet. Reméljük, hogy a társasházkezelők mellett a lakóknak is adtunk néhány támpontot, hogy mire érdemes figyelni.

Vigyázzanak magukra és környezetükre!

MNS Védelem Kft. csapata

 

 

 

2022-07-19T11:53:41+00:00

Hova küldhetjük a PDF-et?

1 percen belül küldjük az anyagot (teljesen díjmentesen)