Hogyan csökkenthető az erőszakos rablások száma egy társasházban?

Hogyan csökkenthető az erőszakos rablások száma egy társasházban?
Az elmúlt időszakban egy érdekes jelenség ütötte fel a fejét a társasházak életében. Egyre több rablásos bűncselekményt hajtanak végre a társasházak kapualjába vagy belső tereibe. Ennek a hátterében a közterületet figyelő kamerák számának növekedése áll. A bűnözők már nem az utcákon, parkokban hajtják végre a rablásokat (itt túlzottan szem előtt vannak), hanem a csendes és kevésbé forgalmas társasházakban. Hogyan csökkenthető a rablások száma egy társasházban? Írásunkban erről fogunk most néhány hasznos gondolatot megosztani.

Milyen típusú erőszakos rablásokat hajtanak végre a bűnözők egy társasházban?

A társasházakban aktívan tevékenykedő bűnözők mindig azokat a helyeket részesítik előnybe, ahol gyorsan és a szemektől távol tudják végrehajtani az erőszakos bűncselekményeket. A rablásoknak számtalan formáját alkalmazzák. Mi az alábbi hárommal találkozunk a leggyakrabban:

  • Ékszer kitépése az áldozat nyakból vagy füléből.
  • Táska kitépése az áldozat kezéből.
  • Mobiltelefon erőszakkal történő elvétele az áldozattól.

 

Hogyan és kikre utaznak a bűnözők?

A bűnözők legtöbbször az utcán figyelik ki az áldozatukat. Olyan embereket spéciznek ki maguknak, aki védtelenek és egyedül vannak.  Azok az idős hölgyek, akik egyedül sétálnak ráadásul arany vagy egyéb drága ékszert (nyaklánc, gyűrű, karkötő stb.) viselnek, kifejezetten kedveltek a rablók körében. Sajnos a legtöbb esetben ők esnek áldozatul. A mobiltelefonos rablásnál a fiatalabb generáció tagjai lesznek az áldozatok, akik elég komoly értékkel rendelkező okostelefonnal mászkálnak az utcán és ezt ráadásul mutogatják is.

Mire figyeljünk, hogy ne essünk áldozatul?
A legfontosabb szabály, hogy ha csak bevásárolni vagy sétálni megyünk le a parkba, akkor ne aggassuk magunkat tele mindenféle drága ékszerrel, mert az felhívás keringőre. A komolyabb ékszerek viselését tartogassuk a nívósabb eseményekre vagy rendezvényekre.  Fontos szabály, hogy hazaérkezéskor, mielőtt bemennénk a ház belsejébe, mindig nézzünk körül, hogy nem ólálkodik-e körülöttünk olyan személy, akit nem ismerünk. Mikor az ajtón belépünk, csukjuk be magunk után, így nem érhet minket kellemetlen meglepetés. Ha ezt a két egyszerű szabályt betartjuk, jelentősen csökkentjük annak a kockázatát, hogy áldozatok legyünk.

Mit tehet a társasház, hogy csökkentse a számát az erőszakos rablásoknak?

Az erőszakos rablásokat teljesen megszüntetni nem lehetséges, de néhány apró intézkedéssel jelentősen csökkenthetjük a számukat egy társasházban.  Melyek ezek?

  • Idegeneket ne engedjünk be a kaputelefonon keresztül a ház belsejébe.
  • Ha a házvezetés tudomására jut, hogy a környéken megszaporodik az erőszakos rablások száma, akkor erről a lakókat mindenféle képen tájékoztassuk!
  • Ha a házban működik biztonsági kamerarendszer, akkor ezt már jelezzük egy piktogram segítségével a ház bejárati ajtaján.
  • Abban az esetben, ha a házban nem működik biztonsági kamerarendszer, akkor érdemes elgondolkodni legalább egy bejárati kaput figyelő külső és belső kamera telepítéséről.

Néhány záró gondolat
Mindenki számára egy megrázó élmény fizikálisan és mentálisan is, mikor a privát tárgyait, ékszereit egy idegen erőszakkal szeretné elvenni tőle. Sajnos amióta világ a világ ennek a lehetősége mindig fennáll. Mai világunkban úgy tudjuk ennek a számát csökkenteni, hogy körültekintően járunk az utcán és a házba belépéskor megnézzük, hogy kit engedünk be magunk után. A társasházat kezelő vállalkozások pedig a figyelemfelhívás mellett a megelőzésre tudják helyezni a hangsúlyt.

Vigyázzanak magukra és környezetükre!
MNS Védelem csapata

 

2022-03-16T18:39:32+00:00

Hova küldhetjük a PDF-et?

1 percen belül küldjük az anyagot (teljesen díjmentesen)