Mire figyeljünk a társasházban lomtalanítás idején?

Figyeljük az idegen személyeket a társasházban

A lomtalanítás során számos idege jelenik meg a társasházak körül a kidobott tárgyakért. Néha 2-3 napot is eltöltenek egy adott háznál az autójukban ülve, várakozva. Többször előfordul, hogy a nyitott bejárati ajtón keresztül bemennek a társasházba. Sajnos innentől fogva bármi megtörténhet. Ennek megelőzésére szeretnénk most néhány hasznos tanácsot adni.

Biztonságtechnikai tippek:

  • A lomtalanításra kijelölt napon és előző időszakban se tartsuk tárva nyitva a ház bejárati ajtaját!
  • A lomtalanítás időszakában (más napokon se) ne engedjünk be idegeneket a házba a kaputelefonon keresztül!
  • Ha idegent látunk a lomtalanítás ideje alatt a házban, kérdezzük meg, hogy hova igyekszik vagy kit keres!
  • Ha idegeneket látunk lemenni a társasház pincéjébe a lomtalanítás ideje alatt, szóljunk a ház gondnokának!
  • Ha idegen személy kopogtat be hozzánk azzal a kérdéssel, hogy van-e kidobandó tárgyunk, eszközünk, ne engedjük őket be a lakásba (alkalom szüli a tolvajt)!
  • Ha idegenek felajánlják segítségüket, hogy felhozzák a pincénkből a kidobandó lomokat, udvariasan utasítsuk el őket (alkalom szüli a tolvajt)!
  • A lomtalanítás előtt is érdemes ellenőrizni a biztonsági kamerarendszer (lift kamera, folyosó kamera, lépcsőház kamera, bejárati ajtót figyelő kamera, pincelejáratot figyelő kamera, tetőrészt figyelő kamera) műszaki állapotát, annak érdekében, hogy egy esetleges incidens esetén az elkövetőt be lehessen azonosítani.

Ne vigyük be a lakásunkba mások által kidobott tárgyakat

A társasházak képviseletét ellátó szakemberek elmondása alapján sok esetben fordul elő, hogy a társasházban élő személyeknek megtetszik a mások által kidobált bútor és hazaviszik a saját lakásukba. Itt kezdődnek a problémák! Nem lehet pontosan megmondani, hogy milyen lakásban tárolták előtte azt a bútort. Ha csótány vagy ágyi poloska volt abban a helyiségben, akkor nagy eséllyel megbújnak a bútor rései között és este fognak kimászni, mikor már minden nyugodt. A rovarirtással foglalkozó szakemberek mindig felhívják a figyelmet, hogy lomtalanításkor soha ne vigyünk haza semmit, mert egy esetleges bogár család hazavitelével a teljes házat képesek vagyunk megfertőzni rövid időn belül. A teljes ház rovartalanítása jelentős költségeket emészt fel, amit sajnos az ott lakó családoknak kell megfizetni.

 Ne torlaszoljuk el a kijáratokat

A tűzvédelmi előírások megtiltják a menekülő utak eltorlaszolását, leszűkítését egy társasházban. Sajnos a ház gondnokai és a társasház képviseletet ellátó vezetők gyakran tapasztalják, hogy a lomtalanítás előtt pár nappal a lakók már kiteszik a folyosóra, pince lejárókba, tető feljárókba a kidobni kívánt tárgyakat. Ezzel megszegik a tűzvédelmi szabályokat. Abban az esetben, ha pont ebben az időszakban kap a társasház egy katasztrófavédelmi ellenőrzést, sajnos az jelentős pénzbírságot fog jelenteni az ott lakók részére. A társasházak gondnoki feladatait ellátó személyek elmondása alapján a legjobb megoldás, ha a lomtalanításra kijelölt napon tesszük ki a feleslegessé vált eszközeinket, tárgyainkat. Ezen a napon érdemes minden lomtól megszabadulni, mert az esetleges nem kívánt tárgyak tárolása a nem megfelelő helyen, bírságot vonhat maga után.

Rövid tanács végezetül

A lomtalanítás a lakosság számára egy hasznos dolog, hiszen megszabadulhatnak a felesleges tárgyaktól, eszközöktől. Egy kis odafigyeléssel elkerülhető, hogy a lomtalanítás ideje alatt megjelenő idegenek és a felelőtlen lakók ne okozzanak felesleges többlet kiadást a társasház részére.

Vigyázzanak magukra és környezetükre!

MNS Védelem csapata

2021-04-10T17:45:56+00:00

Hova küldhetjük a PDF-et?

1 percen belül küldjük az anyagot (teljesen díjmentesen)