Mit tehet a lakóközösség a bűncselekmények számának csökkentése érdekében?

  • Ismerjük meg a házban lévő lakótársakat. Erre jó alkalom a liftben utazás. Ott gyakran összefutunk a házban élőkkel és megfigyelhetjük, hogy melyik emeleten szállnak ki. Egy lakó körülbelül fél év után tudja, hogy ki, melyik emeleten lakik. Így, ha gyanús idegent lát a házban, nyugodtan megkérdezheti, hogy kit keres.
  • Ismerjük meg az emeleten élő szomszédjainkat. Régen mindenki ismert mindenkit az adott emeleten. Sajnos napjainkra ez kevésbé mondható el az emberekről. Adott emeleten a jó viszony kialakítása a szomszédokkal segíthet abban, hogy a bűncselekmények számát minimalizáljuk. Hiszen mindenki figyel a másik portájára, és ha gyanúsat tapasztal (pl.: nyitva van egy adott időben a biztonsági rács, ami arra az időszakra nem jellemző), akkor értesíteni tudja a szomszédot az esetről.
  • Mindig ürítsük ki a postaládát! A bűnözőknek egy árulkodó jel, ha a postaláda tele van. Onnan sejthetik, hogy nincs mozgás az adott lakásban. Ha hosszabb időre megyünk el, kérjük meg a szomszédunkat, hogy ürítse ki a házban található postaládánkat.
  • Ne engedjük be az idegeneket a kaputelefonon keresztül! Sajnos a tolvajok és betörök, nem váltogatnak az eszközökben. Számos esetben a kaputelefonon keresztül pizzásnak, postásnak vagy futárnak adják ki magukat és így jutnak be a házba. A lakóközösség minden egyes tagjának javasoljuk, hogy, ha nem hozzájuk érkezett a látogató vagy egyéb szolgáltató, akkor ne engedjék be az idegeneket a kaputelefonon keresztül a házba.
  • Zárjuk kulcsra a biztonsági rácsot, ha elmegyünk otthonról! Több esetben fordult már elő, hogy a lakáshoz tartozó biztonsági rácsot nyitva hagyta a tulajdonos és ezzel alkalmat adott a tolvajnak, hogy bejusson az előtérbe és onnan értéket tulajdonítson el. Javasoljuk mindenkinek, hogy ha elmegy otthonról, a biztonsági rácsot mindig tartsa zárva.

Mit tehet a közös képviselet a bűncselekmények számának csökkentése érdekében?

  • Biztonságtechnikai tájékoztató. Érdemes lenne a lakók felé egy biztonsági tájékoztatót készíteni, amiben leírják azokat a biztonsági szempontokat, amivel csökkenthető a bűnözések száma a társasházban.
  • Bűncselekmények listája a társasházban. Érdemes egy listát vezetni a társasházakban elkövetett bűncselekmények típusáról és számáról. A kapott adatokat éves szinten összesítve, kirajzolódik, hogy melyek azok a kritikus pontok, ahol a társasháznak javítani kell a biztonságtechnikai rendszerén.
  • Kizárólag engedéllyel rendelkező biztonságtechnikai céget szabad megbízni a ház kamerarendszerének kiépítésével, felügyeletével! A társasházak közös képviseletét ellátó vállalkozásoknak érdemes figyelni arra, hogy kizárólag olyan biztonságtechnikai céggel végeztessék el a ház kamerarendszerének felszerelését és karbantartási feladatait, akik hatósági engedéllyel rendelkeznek.

Mit tehet egy biztonságtechnikai cég a bűncselekmények számának csökkentése érdekében?

  • Alapos terepszemle után javaslatot tesz a társasházban fellelhető biztonsági kockázatot jelentő pontokról.
  • Javaslatot tesz a közös képviselet felé a szükséges biztonságtechnikai eszközök beszerzésére.
  • A távfelügyelet keretében, folyamatosan karban tartja a társasházban található biztonságtechnikai eszközöket. Ezzel biztosítja a hatóságok felé az adatszolgáltatást egy bűncselekmény esetén.

Végső gondolat

A bűncselekmények számának csökkentését egy társasházban kizárólag közös összefogás keretén belül lehet megvalósítani. Szükség van hozzá a lakóközösségre, a közös képviseletre és a megfelelő biztonságtechnikai eszközrendszerre. Abban az esetben, ha ez megvalósul, akkor a lakók biztonságban tudhatják értékeiket.

 

Vigyázzunk egymásra!

MNS Védelem Kft. csapata

2020-09-18T16:25:21+00:00

Hova küldhetjük a PDF-et?

1 percen belül küldjük az anyagot (teljesen díjmentesen)