Mit tehetünk, ha megrongálták az autónkat a társasház parkolójában?

Sajnos számtalan esetben előfordul, hogy a gépjármű tulajdonosok leteszik este autójukat a társasház előtt található parkolóban és reggel arra lesznek figyelmesek, hogy valaki megrongálta, összetörte azt az éjszaka folyamán. Mit tehetünk, ha megrongálták az autónkat a társasház parkolójában? Mostani írásunkban erről osztunk meg néhány hasznos információt.

Milyen típusú rongálásokat szoktak elkövetni egy társasház parkolójában?

A társasházak esetén megkülönböztetünk zárt és kültéri parkolót. Az elkövetett rongálások típusa mind a kettő esetében azonos.  Íme, néhány ezek közül:

  • Autó valamelyik elemének megtörése.
  • Kulccsal vagy más éles tárggyal az autó elemeinek összekarcolása.
  • A visszapillantó tükrök letörése vagy a benne lévő tükör megtörése.
  • Autókerekek ellopása, a tengelyek alátámasztása téglákkal.
  • A gépjármű szélvédőjének megrongálása.
  • Katalizátorok levágása és eltulajdonítása.
  • Károkozás pirotechnikai eszközökkel a gépjárműben.
  • A gépjármű emblémájának lefeszítése és letörése.
  • A gépjármű leöntése maró vegyi anyaggal.

Mikortól számít bűncselekménynek a rongálás?

Kevesen tudják, de 50 000 forint kár fölött már bűncselekménynek számít bármilyen rongálás. Egy nagyobb értékű gépjármű egyetlen elemének kulccsal történő végighúzása már kimeríti a bűncselekmény fogalmát, hiszen ezeknek az autóknak az újrafényezése minimum százezer forint felett kezdődik.

Mit tehetünk, ha a gépjárművünket megtörtént vagy megrongálták?

Mikor felfedezzük, hogy autónkban valaki kárt okozott, akkor érdemes rendőrt hívni és a feljelentést megtenni. Az 50 000 forint felett már bűncselekmény elkövetése ügyében indítja meg az eljárást a rendőrség. Ha van szemtanúja az esetnek vagy az esetről készül videó felvétel, akkor gyorsan kézre lehet keríteni az elkövetőt. Sajnos ezek hiányába kis esélyünk van arra, hogy a tettes személyére fény derüljön. Abban az esetben, ha térfigyelő kamera működik az adott részen vagy a társasháznak van biztonsági kamerája, amely a parkolót figyeli, akkor érdemes ezt jelezni a rendőrség felé, mert ezeknek a felvételeknek segítségével a bűncselekmény gyorsabban felgöngyölíthető. Fontos elmondani, hogy a térfigyelő kamerák 30 napig, a társasházi kamerák 15 napig tárolják az adatokat. Így nem érdemes halogatni a feljelentést.

Milyen eszközzel lehet a gépjármű rongálást elkövető személyét beazonosítani?

A ház külső parkolójában történő rongálásokat az időjárás védett kültéri biztonsági kamerákkal lehet legjobban rögzíteni. Ezek olyan speciális kamerák, amelyek tartósak, ellenállnak az időjárás viszontagságainak és típustól függően még hangrögzítésre is képesek.

A teremgarázsokban elkövetett gépjármű rongálásokat a beltéri megfigyelésre kifejlesztett biztonsági kamerákkal lehet megfelelő módon kivitelezni. Ezek a kamerák a fényviszony változáshoz tökéletesen alkalmazkodó lencsékkel vannak felszerelve, amelyek tűéles képet rögzítenek minden esetben.

Érdemes figyelni a lakókörnyezetünkre

Számtalan társasházra jellemző, hogy az ott lakók figyelnek egymásra. Így, ha látnak valami szokatlant, akkor azt jelzik lakótársaik felé. Ha valaki szemtanúja például egy olyan esetnek, hogy egy autó nekimegy egy álló autónak és abban kárt okoz, majd elhajt a helyszínről, akkor azt érdemes jelezni a tulajdonosnak, vagy ha őt nem ismerjük, akkor a ház gondnokának. Így egy esetleges feljelentés esetén gyorsan meg lehet találni az elkövetőt.

 

Egy rövid gondolat a végére

Ha azt tapasztaljuk, hogy autónkat megrongálták a társasház parkolójába, akkor minél hamarabb értesítsük a rendőrséget. Ha van térfigyelő kamera vagy a háznak biztonsági kamerája, ami az adott teret monitorozta, akkor azt jelezzük az eljárást lefolytató rendőrök felé. Abban az esetben, ha ismerünk olyan személyt, aki szemtanúja volt a rongálásnak, akkor ezt az információt is osszuk meg az ügyben eljáró rendvédelmi szervekkel. A gyakorlati tapasztalatunk ebben az esetben az, hogy a gyors intézkedés és a hasznos információk segítségével az esetek nagy többségében kézre kerül a kárt okozó személy!

Vigyázzanak magukra és környezetükre!

MNS Védelem csapata

2022-08-11T11:14:50+00:00

Hova küldhetjük a PDF-et?

1 percen belül küldjük az anyagot (teljesen díjmentesen)