Ön ellent tud állni a csábításnak?

A nagy árkedvezményt ígérő internetes oldalak lehetnek akár egy márka honlapjának hasonmásai vagy vegyes termékeket áruló webshopok. Közös bennük, hogy állandóan akciókat hirdetnek, és a legkülönbözőbb eszközökkel igyekeznek sürgetni a vásárlót: a 15 percen belüli rendelés vagy a regisztrálás utáni első vásárlás kedvezményével, esetleg annak elhitetésével, hogy a bolt bezár, és végkiárusítást tart. Mivel e csalások fő eszköze a pszichés nyomás, sokan a legordítóbb hibákat sem veszik észre.

Habár sokan bedőlnek az efféle csábításnak, a módszer mára pitiánerré vált. Az egyre profibb csalók már nem egy fals áru pár tíz- vagy százezer forintos vételárára, hanem a kiszemelt áldozat teljes bankszámlaegyenlegére hajtanak. De akkor is lehet mínuszba is lehet kerülni, ha a csalók online személyi kölcsönt igényelnek a meghackelt ügyfél nevében.

Nem ellenőrzött oldalak

Bár minden biztonsági lépés alkalmazása lassítja az egyébként épp gyorsaságával és kényelmességével kérkedő fizetési módot, célszerű betartani a főszabályokat. Egy biztonságos weboldal címe minden esetben a https karakterkombinációval kezdődik, amiben az „s” a biztonságos (secure) szót jelöli. Az ilyen honlapokat jellemzően egy lakat ikonnal jelöli a böngésző. Ennek hiányában az oldal nem ellenőrzött, telepíthet a számítógépre vírust, illetve lehet internetes átverők kreálmánya – az ilyen oldalakon semmiképpen sem szabad személyes, pláne nem bankkártya adatokat megadni.

De sajnos ez az egy megfigyelés koránt-sem elégséges, rengeteg csaló webshop rendelkezik „biztonságos” tanúsítványú webcímmel. Segíthet az átverés elkerülésében, ha a vásárló külön bankkártyát igényel a netes vásárláshoz. így ha valaki mégis megszerzi annak adatait, elég csak azt a kártyát letiltani, a bankszámlán talál-ható főösszeghez nem fér hozzá a svindler. Több pénzintézet kínál „eldobható” bank-kártyákat is. Ez egy technológiai megoldás, ami egyetlen fizetésre, virtuálisan generál egy bankkártyát, amely a tranzakció után meg is szűnik.

Kötelező regisztráció?

Gyanút kell, hogy ébresszen az is, ha a felhasználónak kötelező regisztrálnia a vásárlás véglegesítéséhez. Ez sokszor csak opcionális, de ha megkerülhetetlen, mindenképpen egy új, addig sosem használt jelszót kell kitalálni, mert könnyen lehet, hogy jelszólopás történik. Szagot kell fogni akkor is, ha egy oldal csak bankszámlára történő utalással engedi véglegesíteni a vásárlást. Ha nincs lehetőség készpénzes utánvétre, illetve a bolt nem irányítja át a vásárlót egy biztonságos fizetőoldalra, mint amilyen például a Barion, inkább tanácsos elhagyni a felületet, mielőtt a bank-számlán lévő összeg részben vagy egészében eltűnik.

Két dokumentumot is fontos megkeresni, illetve hitelességüket ellenőrizni a kérdéses oldalon. Az adatvédelmi és a visszaküldési szabályzatot (privacy és return policy). Amennyiben ezekkel nem rendelkezik az oldal, vagy nincsenek érvényes általános szerződési feltételei, nem szabad fizetést kezdeményezni. Ha ezek alapján is nehéz eldönteni, hogy megbízható-e a webshop, célszerű még rákeresni az interneten a webshop címére. Rengeteg weblap foglalkozik ugyanis azzal, hogy a honlapok mögött lévő adatok elemzésével és a felhasználók bejelentése alapján megállapítja egy oldalról, hogy biztonságos-e.

E-mail címek hozzáférése

Önmagában az utánvétes fizetési lehetőség sem életbiztosítás. A bűnözők ugyanis az ilyen tranzakcióknál megismerhetik a vásárló telefonszámát, e-mail-címét, lakcímét, sőt sok oldal regisztrációt is kér, amivel a szélhámos egy jelszóhoz is hozzájut. Mivel rengeteg felhasználó – hibásan – egyetlen jelszót használ

mindenhová, ebben az esetben a rabló akár a levelezésébe is betekinthet. A megszerzett e-mail címeket és telefonszámokat pedig újabb csalásokra használhatják fel. Ezekre olyan kamu üzeneteket küldenek, amelyekben egy megrendelt csomag érkezéséről tájékoztatnak, és egyeztetni akarják, melyik napszakban kézbesítse azt a futár, vagy arra figyelmeztetnek, hogy a küldeményt vámköltség terheli. De az utóbbi időben az is egyre gyakoribb, hogy a bankok e-mail-sablonjait másolják le, így küldenek figyelmeztetést például lejáró jelszóról. Az ezekben lévő link a valódi weboldalhoz megszólalásig hasonló felületre irányít át, amely végig vezet az adatváltoztatás lépésein, rendszerint még a két lépcsős azonosítást is elkéri. A „képernyő túloldalán” pedig a program a valódi banki oldalon végzi el az adatmódosítást, ezzel együtt átírva akár a hitelesítésre szolgáló mobiltelefonszámot és e-mail-címet is.

Üdvözlettel:

MNS Védelem Kft csapata

2023-12-19T09:44:42+00:00

Hova küldhetjük a PDF-et?

1 percen belül küldjük az anyagot (teljesen díjmentesen)